За Villager®

За Villager®

Oсонван е 2005, Villager е водечки производител и дистрибутер на градинарски и електрични алати и машини дизајнирани да ги задоволат потребите на “ направи сам “ ентузијастот.

Комбинации на атрактивен дизајн, иновации, материјали, високи стандарди за квалитет и општествена одговорност заедно со прецизно планирање и конкурентни цени се нашите главни достигнувања и предности кои не разликуваат од конкуренцијата.

Наша мисија – е да создадеме најдобра „вредност за парите“ - создавање на најдобри производи за градина и електрични алати за пошироката јавност, кои се достапни и нудат исклучителна вредност.

Наша визија – Villager се стреми да стане еден од лидерите во Источна Европа, како и прв избор на хобисти, занаетчии и фармери. Онаму каде квалитетот и цената се приоритети, таму ќе не најдете.

Нашата цел - Да го направиме животот на луѓето полесен и побогат нудејќи им квалитетни производи кои се лесно достапни и ефективно ги задоволуваат нивните потреби.

Villager®- факти и бројки

Основана: 2005 г

Локација: Официјалното седиште на Villager се наоѓа во Словенија (ЕУ).

Финансиски перформанси – стабилен пат на раст

Villager се карактеризира со финансиска стабилност и постојан финансиски раст од година во година.

Човечки ресурси

Успехот на Villager е поттикнат од посветен тим од 117 поединци кои ја носат својата експертиза и непоколеблива посветеност на секој аспект од работењето на компанијата.

Палета на производи

Палетата на производи на Villager вклучува широк избор од преку 300 различни типови на производи, задоволувајќи ги различните потреби и преференции на нашите ценети клиенти.

Успех во продажбата

Villager постигна импресивно продажно достигнување без рачни алатки и додатоци. Ова достигнување е доказ за задоволството и довербата на нашите клиенти во нашиот бренд. Благодарни сме за нивната континуирана поддршка, која не мотивира постојано да ги исполнуваме и надминуваме нивните очекувања во обезбедувањето сигурни градинарски и електрични алати.

Квалитет и иновации

Во Villager веруваме во поставување на стандарди за квалитет и иновации. Нашиот посветен тим за истражување и развој постојано ги поместува границите, осигурувајќи дека секој производ ја одразува најновата технологија, ергономскиот дизајн и супериорните перформанси. Со посебен фокус на изработката и издржливоста, ние се стремиме да ги надминеме очекувањата на нашите клиенти кои бараат многу.

 

Историја на Villager®

Основана во 2005 година

Villager® тргна на извонредно патување кое се протега речиси две децении, обележано со значајни пресвртници и незапирлива потрага по извонредност во индустријата за градинарска опрема и електрични алати.

• 2007: Проширување на хоризонтите

Во 2007 година, Villager® направи храбар чекор да се впушти во категоријата електрични алати, проширувајќи ја својата палета на производи за да ги задоволи растечките потреби на клиентите кои бараат сигурни алатки со високи перформанси.

• 2010: Освојување на нови пазари

Препознавајќи го огромниот потенцијал на европскиот пазар, Villager® започнува со продажни операции во Европската унија, опслужувајќи ја пошироката публика и воспоставувајќи силно упориште во регионот.

• 2011 година: Откриена иновација – Villager Black Edition

Водени од страста за иновации, Villager® ја претстави реномираната колекција Villager Black Edition, истакната линија на производи што ги отелотворува и стилот и функционалноста, освојувајќи ги префинетите вкусови на клиентите.

• 2014: Проширување на досегот

Во 2014 година, Villager® направи значаен чекор напред со основање на нова компанија во Словенија, зацврстувајќи ја својата посветеност за раст и подобра услуга за клиентите со зголемена ефикасност и локализирана експертиза.

• 2015: Започнува процесот на производство на OEM (Original equipment manufacturer).

Препознавајќи ја побарувачката за производи со врвен квалитет, Villager® се впушти во производството на OEM, соработувајќи со индустриските лидери за да испорача исклучителни алатки кои ги исполнуваат строгите стандарди на професионалци и ентузијасти.

• 2016: Villager Store™ - Дестинација за алатки

За да им обезбеди на клиентите беспрекорно искуство за купување, Villager® го лансираше Villager Store™.

• 2017: Villager Challenge™

Посветен на негувањето на вештините и иновациите, Villager® го претстави високоочекуваниот Villager Challenge™, платформа која ги охрабрува занаетчиите и хобистите да ја покажат својата експертиза и креативност на возбудливи натпревари и настани.

2018: Технологија на батерии - FUSE™

Во првите редови на технолошките достигнувања, Villager® ја претстави линијата FUSE™ на производи за батерии, искористувајќи ја моќта на врвната иновација за да обезбеди сигурни перформанси и зголемена удобност за корисникот.

• 2019: Проширување на бизнисот - Villager Romania SRL

Продолжувајќи да го проширува своето глобално присуство, Villager® ја основа Villager Romania SRL, дополнително зајакнувајќи ја својата посветеност за извонредност во Романија и поттикнувајќи силни односи со клиентите во регионот. Villager® одлучи да инвестира во алатки за батерии од новата генерација и да развие напредни функции за пазарот, кои ќе го следат развојот на Industry 4.0.

2020: Стратешка аквизиција - Семенарна доо Словенија

Во 2020 година, Villager® ја зајакна својата позиција на пазарот со преземање на Semenarna doo Словенија. Овој стратешки потег ја подобри понудата на Villager® и ја зајакна нашата позиција како сеопфатен снабдувач на градинарски решенија.

2021: Villager Online: Вашиот најдобар извор за висококвалитетни алатки

Villager ја лансираше својата продавница за е-трговија, обезбедувајќи им на клиентите удобен онлајн пристап до нашите висококвалитетни градинарски и електрични алати.

• 2022: Освојување на нови пазари - Villager-Tools Hungary Kft

Продолжувајќи со својата деловна експанзија, Villager® ја основа Villager-Tools Hungary Kft во Унгарија, со цел да ги донесе своите исклучителни алатки и услуги до поширока база на клиенти.

Villager® портфолиo

Во Villager®, ние сме посветени на подобрување на домовите и градините. Нашите внимателно изработени производи се дизајнирани да даваат постојани перформанси, овозможувајќи им на нашите клиенти лесно да се грижат за своите градини. Со разновидна палета на градинарски и електрични алати, нудиме совршени решенија за подобрување и разубавување на надворешните простори. Верувајте му на Villager® да ви ги обезбеди висококвалитетните, долготрајни алатки што ви се потребни за да создадете успешна и привлечна средина.

 

Четири групи на производи:

Villager® нуди широк спектар на производи организирани во четири групи:

1. FUSE™: Иновативни алатки на батерии за сигурни перформанси и практичност.

2. Градинарски алатки: прецизно изработени алатки за без напор градинарство и одржување на отворено.

3. Електрични алатки: Цврсти алатки за ентузијасти и професионалци за сам на себе, кои обезбедуваат прецизност и моќ.

4. Рачни алатки: Издржливи и прецизни алатки за DIY проекти и професионални задачи.

 

Нашите вредности

 • Во Villager®, ние негуваме збир на нашите основни вредности кои ги водат нашите постапки и ја обликуваат културата на нашата компанија:

  • Фокусирајте се на корисникот

  • Ориентација кон резултати

  • Претприемачки дух

  • Позитивна работна средина

  • Посветеност на квалитетот

  • Оперативна извонредност

  Овие основни вредности служат како основа на нашата компанија, насочувајќи ги нашите одлуки и активности додека се стремиме позитивно да влијаеме на нашите клиенти, вработени и заедниците на кои им служиме.

 

Стратегиja

 •  Профитабилен и одржлив раст
 • Зајакнување на позицијата на постојните пазари
 • Проширување на нови пазари

 

Стратегија за приватна етикета

• Го покрива целиот сегмент во категоријата производи.

• Се фокусира на категориите на производи со голем промет.

• Одлична вредност за парите.

Во Villager®, нашите производи, вредности, стратегија и пристап на приватна етикета ја одразуваат нашата посветеност на извонредност и задоволство на клиентите. Ние постојано се стремиме да испорачаме иновативни решенија кои го подобруваат животот на нашите клиенти.

 

И&Р (Истражување и развој)

Истражувањето и развојот се главната конкурентска предност што го претвори Villager во еден од водечките брендови на градинарски и електрични алати во Европа. Континуирано сме посветени на развој и иновации и инвестираме во истражување и развој на високо ниво. Ние ги имплементираме најефективните стратегии за развој на нов производ (тестирање и дизајн на производи – Изработување на прототип - контрола на квалитетот и тестирање на пилот производство на прототип - финална контрола и тестирање на квалитетот), што ни овозможува да постигнеме флексибилен дизајн и развој на делови.

 

Villager® производи

Производите на Villager се дизајнирани, тестирани и избрани за да ги задоволат европските директиви и стандарди на ЕЗ. Нашите производи се карактеризираат со висок квалитет, модерен дизајн, доверливост, иновативност, безбедност и достапност. Изборот на производите на Villager вклучува внимателно избрани градинарски и домашни алатки, тестирани во реални услови кои ги задоволуваат највисоките стандарди на доверливост. Нудиме и соодветна дополнителна опрема за нивна безбедна употреба. Комплетното искуство на брендот Villager вклучува услуги по купувањето; Резервни делови; техничка поддршка и сервисирање. Ние во Villager Company се грижиме за нашите клиенти и нивните глобални, регионални или локални барања. Каде и да сте, во Ваша близина има канцеларија на Villager која може да ви обезбеди специјализирани консултации.

 

Резервни делови

Нашите оригинални резервни делови се развиваат заедно со машините на Villager, што значи дека ги исполнуваат истите критериуми и се тестираат на ист начин како и производните делови. На овој начин се обезбедува толеранција и маргинални перформанси на карактеристиките кои треба да се задоволат, како и компатибилност на машините и резервните делови. Резервните делови се достапни дури и откако ќе се прекине производството на одредена машина, така што можете лесно да продолжите да ја користите истата машина со години. Ефикасната глобална мрежа со силен логистички систем обезбедува брза и сигурна испорака до регионот, во рок од 24 часа по нарачката. Сервисните делови може да бидат дел од Договорот за услуги или може да се нарачаат директно од нашиот сервисен центар..

 

Сервисна мрежа

Квалитетот на производот се одредува според голем број различни параметри. Една од нив е можноста за сервисирање на производот за време и по гарантниот рок, како и можноста за набавка на оригинални резервни делови. Овластените даватели на услуги имаат искуство и знаење неопходни за ефективно решавање на широк спектар на проблеми. Сервисната мрежа на Villager постојано се проширува и се подобрува со цел да ги задоволиме нашите клиенти. Провајдерите на селските услуги ги поправаат вашите машини и снабдуваат резервни делови, за да имате сè на едно место. За целосен список на сервисни центри, проверете го списокот со сервисни мрежи или пронајдете го најблискиот сервисен центар следејќи три едноставни чекори од апликацијата подолу.

 

Villager® и глобални пазари

Villager спроведува персонализирани активности за маркетинг и пристап до пазарот, како и низа програми и активности ширум светот, приспособени на секој поединечен клучен пазар и канал на дистрибуција.

Ние продолжуваме да ги користиме нашите основни сили во иновациите, технологијата и регулаторната експертиза, а во исто време постигнуваме взаемна синергија помеѓу производството, истражувањето и продажбата.

Нашите производи се продаваат од трговци на големо, дистрибутери, продажни синџири, специјализирани продавници.

 

Villager® International

Нашите меѓународни дистрибутери доставуваат производи до трговците на мало. Тие ефикасно соработуваат со нас, ги разбираат нашите стратешки цели и културата на нашата компанија и одржуваат блиски деловни односи со нивните локални контакти. Нашите тимови работат неуморно за да ги идентификуваат најдобрите производи за нашите клиенти. Тие ги реализираат своите активности на пазарот преку трговскиот концепт на Villager. Довербата во рамките на нивната трговска мрежа е загарантирана со заедничко партнерство, посветеност на извонредна услуга и грижа за секој поединечен клиент.Дилерите се образовани експерти во нивните области кои најдобро ги разбираат барањата и потребите на одредена машина и затоа го наоѓаат најдоброто решение за вас. На овој начин ви овозможуваме, меѓу другото, дополнителна контрола врз пласманот на производите, одлична изложеност на производи и професионални услуги.

 

Villager® маркетинг

• Телевизија

• Радио

• Надворешно рекламирање – билборди, флаери, улични реклами, сообраќајно рекламирање (автобуси, такси)

• Професионален пристап кон дигитален маркетинг - Мета, Гугл, Линкедин, Вибер, Билтени

• Печатење - каталози, летоци, весници, списанија

• Рекламирање на продажното место

• Маркетинг содржини преку социјалните мрежи и блогови

• Спонзорства и општествена одговорност

 

Ви претставуваме:

Villager® e-support - Нова платформа за B2B комуникација и портал за маркетинг поддршка.

Villager Store™ - концептуална продавница со комбинација на висококвалитетни производни линии и брендови. Villager Store™ претставува модерна интерпретација на турбулентното купување и лојалноста на клиентите.

Villager Challenge™ - започна со цел едукација, презентација и пријателски натпревар за сите љубители на машините и алатите на Villager.

Villager Demo – презентации и демонстрации на производите на Villager.

Top